17ka WPP Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
https://mobirise.com/

Biało – błękitna

Grupa Biało - Błękitna została założona przez Księdza Stanisława Popisa.
Był on jednocześnie jej pierwszym przewodnikiem aż do 1998 roku.
Roku Pańskiego 1999, na Jasną Górę poprowadził nas ks. Zenon Hanas SAC. Pomocą duszpasterską przez wiele lat służył również ks. Jacek Smyk SAC.
Biało - błękitni to przede wszystkim pielgrzymi z Wołomina. Bardzo widoczni na trasie, chętnie opiekują się znakiem grupy. Zresztą, potocznie nasza grupa bywa nazywana właśnie WOŁOMIN :-) Motywacja tej "potoczczyzny" tkwi w niesionej obok znaku, tablicy z nazwą wyżej wymienionej, podwarszawskiej miejscowości.
Z czasem przybywało pątników. W grupie zaczęła pielgrzymować młodzież oazowa, która przejęła m.in. obowiązki diakonii muzycznej. Stało się to głównie za przyczyną ks. Jacka, którego większość z nas, młodych, znała z rekolekcji oazowych, bądź też z okresu wspólnej pracy w warszawskiej parafii. Ze względu na ogólnopolski charakter oaz prowadzonych przez księży Pallotynów, do biało - błękitnego grona trafiła młodzież z różnych zakątków Polski (m.in.: z Warszawy i okolicznych miejscowości, Kielc, Lublina, Opola, Radomia, Tomaszowa Mazowieckiego etc.) Liczebność grupy Biało - Błękitnej co roku zmieniała się (raczej wzrastała od ok. 1999r), lecz zawsze były to granice 120-150 osób.
Nie należy zapominać, że od 2000 do 2004 roku, w szeregach grupy pielgrzymowała również wspólnota KARANU-u, prowadzona przez księży: Pawła Rosika i Jerzego Bieńkowskiego. Katolicki Ruch Antynarkotyczny, skupiający wokół siebie młodzież "po przejściach" liczył zawsze ponad 100 osób. Mogliśmy nieraz wysłuchać świadectw ludzi, którzy chcą na nowo zaistnieć w swoim życiu, którzy chcą swoje życie zmienić, by było one wolne od wszelkich nałogów, a przede wszystkim, wolne od narkotyków. Drogą, którą wybrali, jest Chrystus i to On ma ich przemieniać, m.in. poprzez rekolekcje w drodze, czyli pielgrzymkę. Dużo się uczą, ale i może jeszcze więcej uczą innych pątników! Nie można zapomnieć o ich spontaniczności pomocy, o żywym udziale w prowadzeniu modlitwy, służbie muzycznej.
Tych, którzy czują się emocjonalnie związani z naszymi kolorami i tych, którzy chcieliby się związać emocjonalnie nie tylko z nimi, zapraszamy na wspólne szlaki pielgrzymowania do tronu Tej, której przecież szaty w Fatimie są biało - błękitne.

Przewodnik: Ks. Dawid Dziedzic SAC