Opis grup
[1] CZERWONE
[1.1] Fioletowa
[1.2] Czerwono-żółta
[1.3] Czerwono-żółta-zielona
[1.4] Biało-czerwona

[2] ŻÓŁTE
[2.1] Żółto-biało-żółta
[2.2] Amarantowa
[2.3] Żółto-biała
[2.4] Biało-czarno-czerwona

[3] ZIELONE
[3.1] Zielono-biało-czerwona
[3.2] Czarna
[3.3] Fioletowo-biała
[3.4] Pomarańczowa

[4] BŁĘKITNE
[4.1] Błękitno-czerwono-błękitna
[4.2] Błękitno-biała
[4.3] Biało-błękitna

 

Grupa

Przewodnik

Opis

Fioletowa

Ks. Adam Izdebski SAC

Początki grupy fioletowej, pamiętają czasy kiedy to Fiolety liczyły w swoich szeregach ponad 300 osób. Dziś Grupa fioletowa, to mała wspólnota, która z otwartym sercem każdego roku zaprasza nowych Współbraci, dbająca o relacje nie tylko w ciągu 9 dni pielgrzymowania ale również przez cały rok.

Zapewniamy, że pielgrzymując z Fioletami w pełni przeżyjesz wielkie tajemnice wiary.
Radość, otwarte serce na bliźnich sprawia, że wędrówka do Tronu Maryi właśnie z Grupą Fioletową staje się początkiem nowego życia.

Wędrujmy razem pod sztandarem Fioletu - koloru pokutnego, który za sprawą współbraci Fioletów stał się kolorem radości, entuzjazmu, uśmiechniętej i rozśpiewanej buzi. Jeśli w Twoje serce śpiewa na cześć Pana to dołącz do naszej grupy, w której każdy śpiewać może i robi to chętnie. Jeśli opadniesz z sił nie obawiaj się zawsze znajdzie się ktoś z łykiem wody i wspierającym ramieniem, nie zostaniesz sam, sama.
"Fiolety! Nad całym światem,
Fiolety! Jak słodkie wino
Fiolety! Każdy nam bratem
Fiolety! To nasza miłość :)
Do zobaczenia na szlaku.

Dołącz do Fioletów. Czekamy na Ciebie. Amen

Biało – czerwona

Ks. Krzysztof Gajos SAC

Grupa Rodziny Rodzin. Pielgrzymują w niej całe rodziny, Grupa modli się w intencji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego myśli i sentencje rozważała przez cały pątniczy szlak. Grupa rozmodlona i rozśpiewana niesie do Maryi sprawy polskich rodzin.

Czerwono – żółta

Ks. Tomasz Zaczkiewicz SAC

Więcej informacji w serwisie internetowym czerwono-żółtej czerwono-zolta.17-ka.org.pl.

Misyjna
Czerwono – żółto - zielona

Ks. Marek Pasiuk SAC

Grupa Modlitewna "Orły" z polskiej misji katolickiej w Niemczech. Grupa o charakterze międzynarodowym prowadzona przez Pallotyński Sekretariat Misyjny. Barwy naszej grupy to czerwony, żółty i zielony. Skąd te kolory? Otóż są to barwy dawnej flagi rwandyjskiej, tzn kraju leżącego w Afryce środkowej. Specyfiką grupy jest to, że swe modlitwy, śpiewy i pielgrzymi trud ofiarują za misje i misjonarzy, oraz o rozwój ducha misyjnego w Kościele. Wszyscy zgodnym chórem proszą o liczne i święte powołania misyjne. Co roku pielgrzymuje z nami misjonarz, który ubogaca wszystkich swoim doświadczeniem misyjnym. Grupa w przeważającej części gromadzi młodzież. I dlatego można śmiało powiedzieć, że nasza grupa jest "szalona". Słowo nuda w słowniku naszej grupy nie istnieje dzięki wspaniałej atmosferze bo "GRUNT TO RODZINKA..." Posiadamy własną kuchnię polową, którą od wielu lat obsługują Państwo Kutowie - "Mama i Tata", dlatego też codziennie rano mamy gorącą herbatę a wieczorem smaczną zupkę.

Żółto – biała

O. Wojciech Drążek

Grupa żółto - biała jest grupa pielgrzymującą pod patronatem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jej założycielami są właśnie studenci tejże Uczelni. Kiedy zakładaliśmy nasza grupę chcieliśmy żeby była to grupa dla ludzi którzy są studentami, byli nimi lub będą w przyszłości a prawdziwie w sercu czują Ducha dziecka Bożego! Chcieliśmy by była to grupa dla każdego, kto lubi śpiewać, bawić sie! zatem jeśli masz w sobie dużo entuzjazmu, lub potrzebujesz bodźca by ten entuzjazm w sobie obudzić, jest w Tobie wiele trudnych pytań i szukasz na nie odpowiedzi to żółto - biała jest grupą dla Ciebie, gdyż nie boimy się podejmować trudnych tematów a wśród tego wszystkiego na pierwszym miejscu jest zawsze modlitwa!

Żółto – biało – żółta

Ks. Mariusz Szykuła CPPS

Grupa wielopokoleniowa, muzykalna, radosna i pełna entuzjazmu
"nie zielona, nie czerwona, nie brązowa i nie czarna, ale żółto-biało-żółta bardzo bardzoooo.... muzykalna".
Jajecznica to inaczej grupa żółto-biało-żółta pielgrzymująca co roku w "17 Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej". Nasza grupa charakteryzuje się bardzo przyjazną atmosferą.. wręcz rodzinną. Jako jedyna grupa dzielimy się na tzw. pokolenia. Każda taka 15-20 osobowa rodzinka wybiera sobie patrona - jednego z osób wyniesionych na ołtarze. W takim gronie razem jemy posiłki i prowadzimy rozważania. Na szlaku pielgrzymim Jajecznica jest znana ze swoich pieśni przepełnionych radością i humorem. Ponadto w Jajecznicy co roku pielgrzymuje wiele ciekawych indywiduów, także wielu ludzi mądrych i otwartych, co pozwala na odbycie głębokich rozmów i przemyśleń nad naszą codziennością. Oprócz poważnych i głębokich rozważań i konferencji można u nas usłyszeć ciekawą "pogadankę patriotyczną". W naszej grupie każdy potrafi się odnaleźć, do każdego wyciągnięta jest braterska ręka życzliwości. Jest to dla nas bardzo dobra lekcja w budowaniu wspólnoty. C-e-c-h-u-j-e nas też duża różnorodność (w naszych szeregach chodzą ludzie z prawie każdego miejsca w Polsce). Ludzie którzy z nami pielgrzymują po raz pierwszy często później do nas wracają, albo chodzą już z nami co roku. Średnia wieku pielgrzymów z Jajecznicy to 14-28 lat, ale pielgrzymują z nami również osoby powyżej jak i poniżej tego wieku.

Amarantowa

Ks. Adam Żukowski

Amarantowe tradycje sięgają 1975 roku... kiedy to wyruszyliśmy z Zalesia Dolnego k. Warszawy (a nawet z Warki) na nasz pierwszy pątniczy szlak. Mamy swoją długą tradycję, amarantowe korzenie, zwyczaje, zabawy, piosenki, braci i siostry z długoletnim stażem. Jednocześnie Amaranty to powiew świeżości, młodość, radość, entuzjazm, uśmiech i to "coś", co sprawia, że człowiek czeka cały rok, by te 9 dni przeżyć jakby w "innym świecie". Dziś Amaranty to nie tylko Zalesie, rozsialiśmy ziarenko po całej Polsce, brak tu miejsca, by wszystkie miasta wymienić.
Amen

Biało – czarno – czerwona

Ks. Grzegorz Śniadoch

Grupa Tradycyjna o charakterze Pokutnym, w której realizujemy program formacyjny, oparty na tradycyjnej duchowości i pobożności katolickiej.

ORGANIZATORZY
Organizowana jest przez Warszawskie Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej, we współpracy z duchowieństwem z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra i Instytutu Dobrego Pasterza, które sprawuje także opiekę duszpasterską nad pielgrzymami.

RYS HISTORYCZNY
W roku 1995, w środowisku akademickim Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej, dzięki staraniom i pracy kilku osób, które podjęły trud organizacyjny, powstała tradycyjna grupa "BIAŁO - CZARNA" WAPM, która od roku 1997 pod barwami "BIAŁO - CZARNO - CZERWONYMI" pielgrzymuje na Jasną Górę w ramach Akademickich "Siedemnastek" Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Przez wiele lat za organizację odpowiadali członkowie stowarzyszenia katolików świeckich, skupieni wokół Ligi św. Michała Archanioła. W ostatnich latach grupa organizowana jest przez Warszawskie Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej, we współpracy z kapłanami z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra oraz Instytutu Dobrego Pasterza. Dlatego - w imieniu organizatorów - z wielką radością zapraszamy wszystkich do wspólnego pielgrzymowania w tradycyjnej grupie "BIAŁO - CZARNO - CZERWONEJ", zarówno tych, którzy po raz pierwszy wybiorą się na pielgrzymkę, jak i tych, którzy po raz kolejny wyruszają z nami na pątniczy szlak.

DUCHOWOŚĆ
Na pielgrzymim szlaku pragniemy czerpać z duchowości Kościoła rzymsko-katolickiego, opierając się na jego wielowiekowej tradycji liturgicznej i ascetycznej. Dlatego w modlitwie pielęgnujemy Brewiarz, odmawiając Jutrznię, Nieszpory i Kompletę a także tradycyjne nabożeństwa: Różaniec, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, Drogę Krzyżową, Litanie itd. oraz śpiewamy uświęcone wielowiekową tradycją katolickie pieśni liturgiczne, eucharystyczne, maryjne.
Naszą więź z Kościołem katolickim pragniemy wyrazić także poprzez modlitwę w języku łacińskim, który od kilkunastu wieków jest oficjalnym językiem Kościoła, a którego znajomość w Polsce, niestety, szybko zanika. Grupa nasza stawia sobie za cel kultywowanie tradycyjnych form pobożności, w szczególności zaś pielęgnowanie dostojnego śpiewu gregoriańskiego, który, jak podkreślają Ojcowie Soboru Watykańskiego II, ma pierwszeństwo przed innymi rodzajami śpiewu. Tak chcemy realizować zasadę: "Lex orandi - lex credendi" (jak się modlimy, tak też wierzymy).

ELEMENTY CHARAKTERYSTYCZNE: MODLITWA, MSZA ŚWIĘTA, SZTANDARY, WSPÓLNY STÓŁ
Elementami charakterystycznymi naszej grupy są m. in. tradycyjna modlitwa, tradycyjny śpiew, bez towarzyszenia gitary, a także powierzenie każdego dnia pielgrzymkowego świętemu patronowi, ponadto dodatkowe konferencje oraz tzw. wspólny stół. Można nas poznać również po niesionych przez pielgrzymów proporcach, licznych flagach i sztandarach. Ważnym bowiem elementem naszej pielgrzymki jest jej zewnętrzna symbolika. Naszą grupę bez trudu można rozpoznać po charakterystycznych flagach i proporcach w barwach naszej grupy. Nasze flagi odwołują się do tradycyjnej symboliki chrześcijańskiej. Powiewają biało-czarne flagi z czerwonym, ośmioramiennym krzyżem. Niesiemy flagę z fragmentem szaty maryjnej z Ikony Czarnej Madonny z Jasnej Góry. Wierność Stolicy Apostolskiej i Ojcu Świętemu manifestujemy flagą z herbem papieskim. Łopoce sztandar Królestwa Polskiego. Są też proporce zawierające jasne przesłanie: "Deus, Patria, Familia" oraz "Bóg, Honor, Ojczyzna". Może właśnie dlatego nieoficjalnie nasza grupa nazywana jest "flagową" a pielgrzymi "krzyżowcami".

MODLITWA
Nasze pielgrzymowanie jest głoszeniem chwały Bożej przez pokutę i umartwienie. Taki właśnie charakter chcemy nadać naszym modlitwom. Stąd też, sięgamy do bogatego skarbca tradycji Kościoła, by wydobyć z niego skarby modlitwy refleksyjnej i medytacyjnej, skupiamy się na psalmach, śpiewamy tradycyjne pieśni, piękne nie tylko ze względu na swą melodię, ale bogate w pouczającą treść. Idziemy do naszej Pani Jasnogórskiej modląc się na różańcu, chwaląc Jej Niepokalane Poczęcie w Godzinkach, ku Jej czci śpiewając Litanię, razem z Nią towarzysząc Synowi w piątkowej Drodze Krzyżowej, Jej ofiarowując się w Apelu Jasnogórskim.

MSZA ŚWIĘTA
Zwracamy też szczególną uwagę na kult Najświętszej Eucharystii. Tradycją katolicką jest częste, codzienne nawiedzanie Najświętszego Sakramentu. W czasie pielgrzymki mamy okazję codziennie widzieć i przyjmować Chrystusa pod postacią chleba i wina, uczestnicząc w Mszy Świętej w tradycyjnym rycie rzymskim, którą niedawno Ojciec Święty Benedykt XVI "przywrócił" Kościołowi.
Z wdzięcznością za możliwość korzystania z tego niewyczerpanego źródła łask i dla uczczenia realnej obecności, i w podzięce za nią, ofiarowujemy po każdej Mszy św. dziękczynienie.

KONFERENCJE
Konferencje poświęcone są zagadnieniom doktrynalnym, przybliżające integralne nauczanie Kościoła, a przygotowane w oparciu o tegoroczny temat pielgrzymki, a głoszone przez Księdza Przewodnika. Ponadto planujemy konferencje poruszające aktualne problemy, zagrożenia Kościoła i Ojczyzny. Konferencje te głosić będą zarówno pielgrzymujący w grupie uczestnicy życia publicznego, naukowcy, znawcy przedmiotu, jak i zaproszeni goście.

 

PATRON DNIA
Kolejne dni będą poświęcone różnym świętym. W krótkim rozważaniu, prezentującym patrona dnia, przybliżymy sobie jego życie, cnoty, dorobek i zasługi. W ciągu dnia, w sposób szczególny modlimy się do niego, prosimy o jego orędownictwo. Wyrazem naszej wiary w świętych obcowanie będzie codzienny śpiew Litanii do Wszystkich świętych. Również w ten sposób pragniemy zamanifestować naszą łączność, pielgrzymujących na ziemi (Ecclesia peregrinans), jako Kościoła wojującego (Ecclesia militans), ze świętymi w niebie, stanowiącymi Kościół triumfujący (Ecclesia triumphans), jak i z duszami w czyśćcu cierpiącymi, wypraszając też potrzebną pomoc dla Kościoła cierpiącego (Ecclesia patiens). Nade wszystko zaś prosimy o pomoc naszych Aniołów Stróżów i polecamy nasz pątniczy trud wsparciu św. Michała Archanioła, obrońcy czystości.

POSIŁKI
W naszej grupie śniadania i kolacje przygotowujemy i spożywamy wspólnie. Ten nasz "wspólny stół" będzie przygotowywało codziennie kilka osób (według podziału na zastępy), z prowiantu zakupionego przez szefa kuchni grupy "BIAŁO - CZARNO - CZERWONEJ". Na trasie na bieżąco kupowane są m. in. świeże warzywa, owoce, wędliny, chleb i masło. Warto tylko wspomnieć, że kulinarnym przebojem stała się już słynna jajecznica szefa kuchni. Ten "wspólny stół" jest zarówno elementem charakterystycznym dla grupy jak i swoiście integrującym. Czas posiłków, a zwłaszcza wieczornych kolacji, to wyśmienita okazja do dyskusji na aktualne tematy i odpoczynku po cały dniu marszu.

PODSUMOWANIE
Można się zastanowić czy, nie jest to program zbyt ambitny dla młodzieży. Nie zaprzeczymy, że wymagamy dużo: podporządkowania się surowym przepisom, pewnej ascezy, odrobiny samozaparcia, wysiłku intelektualnego. Zapewne, gdzie indziej można znaleźć mniej wygórowane wymagania, luźniejszą atmosferę. Ale czy o to właśnie chodzi? Czy to prowadzi do wychowania religijnego, owocującego świętością? Czy jest więc korzystaniem ze wszystkich dostępnych w Kościele środków uświęcających? Na pielgrzymce szczególnie służymy Bogu i Kościołowi modlitwą oraz umartwieniem, kształcimy się dzięki podjętemu wysiłkowi poznania prawd wiary i nauki Kościoła. Od tego, czy dziś podejmiemy ten trud, może zależeć kondycja wiary następnego po nas pokolenia, któremu będziemy ją przekazywać. Ufamy, że uda nam się wspólnie podjąć ten trud. Wierzymy, że młodzi są ambitni i ofiarni. Ofiarni, bo potrafią złożyć z siebie ofiarę Panu Bogu, oddać Mu wszystko swoje bez reszty, by zyskać Jego samego. Wierzymy też, że proponowane środki potrafią porwać serca i umysły młodych, bo taka modlitwa, taki styl życia ratowały wiarę naszych ojców. Do takiego sięgnięcia do bogatej, tradycji wzywa nas przecież nieustannie sam Ojciec Święty, szczególnie podczas swych pielgrzymek do Ojczyzny. "Winniśmy wyznawać Boga przez gorliwe uczestniczenie w życiu Kościoła; przez troskę o słabych i cierpiących, a także poprzez podejmowanie odpowiedzialności za sprawy publiczne, w duchu troski o przyszłość narodu budowaną na prawdzie Ewangelii. Taka postawa wymaga dojrzałej wiary, osobistego zaangażowania. Winna wyrażać się w konkretnych czynach. Za taką postawę trzeba nieraz płacić heroizmem i ogromnym poświęceniem. Czyż i w naszych czasach, w naszym życiu nie doświadczyliśmy różnego rodzaju upokorzeń, starając się dochować wierności Chrystusowi i w ten sposób zachować chrześcijańską godność? Każdy chrześcijanin jest powołany, by zawsze i wszędzie tam, gdzie go Opatrzność postawi, przyznawać się do Chrystusa przed ludźmi (por. Mt 10, 32)." (Jan Paweł II, Gniezno 3 czerwca AD 1997).
Powierzamy nasze pielgrzymowanie Matce Najświętszej, Pani i Królowej narodu polskiego i za wstawiennictwem naszych Świętych Patronów, pragniemy ofiarować nasz pielgrzymi trud za święty Kościół katolicki. Szczególnie chcemy modlić się za Jego Świątobliwość Benedykta XVI, wszystkich księży biskupów i całe duchowieństwo, prosić o liczne powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie w roku kapłańskim a także modlić się za Ojczyznę naszą i wszystkich sprawujących władzę.
Niech Matka Najświętsza wyjedna nam łaskę godnego pielgrzymowania, abyśmy zawsze byli gotowi służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.
INFOLINIA: 0 603 292 173;
INTERNET: www.bialo-czarno-czerwona.pl lub www.bczcz.fidelitas.pl

Zielono – biało - czerwona

Ks. Krzysztof Śniadoch SAC

Grupa z Parafii Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim oraz jej sympatycy. Charakterem jest rozgłaszanie Miłosierdzia Bożego.

Czarna

Ks. Marcin Sęk

"Czerwone Maki" to grupa, którą tworzą Chrystusowcy wraz z młodzieżą akademicką, młodzieżą szkół średnich oraz innymi osobami - stałymi bywalcami tej grupy. Przychodzą sami, w "parach", w grupach znajomych i z rodzinami. Uczestnicy grupy mieszkają na terenie parafii prowadzonych przez Chrystusowców, głównie z Pomorza Zachodniego ale także i z innych, pięknych miejsc naszej ojczyzny. Pielgrzymi z grupy Czarnej w swoim codziennym życiu to studenci i uczniowie szkół średnich, osoby pracujące, wychowujące potomstwo i już odpoczywające po okresie pracy. Z jakimi intencjami idą pielgrzymi? Najlepiej spytać o to każdego z osobna, bo każdy jest inny, niepowtarzalny. Z pewnością jednak wiele z tych osób idzie, bo szuka, szuka odpowiedzi na trudne pytania, jakie pojawiają się w życiu każdego z nich. Pytania o sens istnienia, swoje miejsce na Ziemi i we współżyciu z innymi osobami, źródła swoich radości i szczęścia, cierpień i niepowodzeń. Pytania o to, co było, co jest i co będzie. Pytania "dlaczego?" i "po co?". Na pewno też są i takie osoby, które chciałyby poprzez tę pielgrzymkową wędrówkę złożyć hołd i dziękczynienie Bożej Matce i Panu naszemu Jezusowi Chrystusowi za otrzymane łaski i dary. Pielgrzymka jest wydarzeniem wyłącznie religijnym. To niezwykła forma wędrownych rekolekcji przeżytych w ciągu dziewięciu dni na trasie ok. 270 km . Centrum każdego dnia stanowi Msza święta celebrowana zwykle rano przed wyruszeniem na szlak pielgrzymkowy. Treści jakie wypełniają czas wspólnego pielgrzymowania to pogłębiona refleksja religijna, wspólna modlitwa różańcowa, dzielenie się Słowem Bożym w ramach świadectwa, liczne konferencje i dyskusje religijne, śpiewy. Istotnym momentem spotkania z miłosiernym Ojcem jest sakrament pojednania podczas drogi oraz na postojach. Liczni bracia kapłani są zawsze do dyspozycji pielgrzymów. Konieczne są momenty ciszy, okazji do osobistej refleksji.

Fioletowo – biała

Ks. Paweł Jurkowski SAC

Fioletowo-biała grupa istnieje od 1990 roku. Założycielem i wieloletnim przewodnikiem był ksiądz Tadeusz Firysiuk.
Grupę stanowią przede wszystkim bracia i siostry z parafii św. Trójcy w Kobyłce, św. Anny w Piasecznie, jak również i z innych parafii. W grupie pielgrzymują klerycy z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.
Naszą patronką jest św. Gemma Galgani. Pielgrzymujemy powtarzając za świętą: Modlitwa jest pokarmem świętości, wzniosłą drogą ku najwyższemu Dobru.
Grupa jest zróżnicowana wiekowo. Najmłodszy pielgrzym ma 10 lat, najstarszy ponad 80 lat. Mimo różnicy wieku, miejsca zamieszkania, pochodzenia, każdy może odczuć radosną i dobrą atmosferę grupy. Sami pielgrzymi tworzą tę atmosferę pełną miłości i wzajemnej pomocy.
Fioletowo-biała nie jest dużą grupą. Pozwala to na zawiązanie wspólnoty, której każdy podczas dziewięciodniowych rekolekcji w drodze, może doświadczyć. Pomaga w tym wspólna modlitwa, śpiew, radość i uśmiech pielgrzymów.
Zapraszamy do naszej grupy.

Biało – błękitna

Ks. Dawid Dziedzic SAC

Grupa Biało - Błękitna została założona przez Księdza Stanisława Popisa.
Był on jednocześnie jej pierwszym przewodnikiem aż do 1998 roku.
Roku Pańskiego 1999, na Jasną Górę poprowadził nas ks. Zenon Hanas SAC. Pomocą duszpasterską przez wiele lat służył również ks. Jacek Smyk SAC.
Biało - błękitni to przede wszystkim pielgrzymi z Wołomina. Bardzo widoczni na trasie, chętnie opiekują się znakiem grupy. Zresztą, potocznie nasza grupa bywa nazywana właśnie WOŁOMIN :-) Motywacja tej "potoczczyzny" tkwi w niesionej obok znaku, tablicy z nazwą wyżej wymienionej, podwarszawskiej miejscowości.
Z czasem przybywało pątników. W grupie zaczęła pielgrzymować młodzież oazowa, która przejęła m.in. obowiązki diakonii muzycznej. Stało się to głównie za przyczyną ks. Jacka, którego większość z nas, młodych, znała z rekolekcji oazowych, bądź też z okresu wspólnej pracy w warszawskiej parafii. Ze względu na ogólnopolski charakter oaz prowadzonych przez księży Pallotynów, do biało - błękitnego grona trafiła młodzież z różnych zakątków Polski (m.in.: z Warszawy i okolicznych miejscowości, Kielc, Lublina, Opola, Radomia, Tomaszowa Mazowieckiego etc.) Liczebność grupy Biało - Błękitnej co roku zmieniała się (raczej wzrastała od ok. 1999r), lecz zawsze były to granice 120-150 osób.
Nie należy zapominać, że od 2000 do 2004 roku, w szeregach grupy pielgrzymowała również wspólnota KARANU-u, prowadzona przez księży: Pawła Rosika i Jerzego Bieńkowskiego. Katolicki Ruch Antynarkotyczny, skupiający wokół siebie młodzież "po przejściach" liczył zawsze ponad 100 osób. Mogliśmy nieraz wysłuchać świadectw ludzi, którzy chcą na nowo zaistnieć w swoim życiu, którzy chcą swoje życie zmienić, by było one wolne od wszelkich nałogów, a przede wszystkim, wolne od narkotyków. Drogą, którą wybrali, jest Chrystus i to On ma ich przemieniać, m.in. poprzez rekolekcje w drodze, czyli pielgrzymkę. Dużo się uczą, ale i może jeszcze więcej uczą innych pątników! Nie można zapomnieć o ich spontaniczności pomocy, o żywym udziale w prowadzeniu modlitwy, służbie muzycznej.
Tych, którzy czują się emocjonalnie związani z naszymi kolorami i tych, którzy chcieliby się związać emocjonalnie nie tylko z nimi, zapraszamy na wspólne szlaki pielgrzymowania do tronu Tej, której przecież szaty w Fatimie są biało - błękitne.

Błękitno – biała

Ks. Marek Olejniczak

Grupa Błekitno-Biała pielgrzymuje co roku w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej Akademickich Grup 17 od 28 lat. Obecnie pod przewodnictwem księdza Marka Olejniczka. Większość to pielgrzymi z Częstochowy i okolic. Stąd wywodzą się też korzenie grupy. Jednakże spotkać tu też możemy pątników z Warszawy i wielu innych miejsc Polski. 

Każdego roku idzie z nami ponad 150 pątników z których część przybywa z 
Częstochowy do Warszawy aby po przejściu 300 kilometrów spojrzeć nieco inaczej i oddać pokłon Naszej Matce Boskiej Częstochowskiej. 

W grupie Błekitno-Białej uczestniczą ludzie w różnym wieku. Jesteśmy grupą radosną i rozśpiewaną gdzie panuje wspaniała rodzinna atmosfera. Jeżeli chciałbyś wyruszyć z nami na pielgrzymkowy szlak zapisać się możesz równieżw Częstochowie w Parafii Melchiora Grodzieckiego przy Al. Pokoju. Wiecej informacji możesz uzyskać pod nr tel. 0603 387 999 lub 0661 915 345

Błękitno – czerwono – błękitna

Ks. Łukasz Bugała CRL

Grupa Błękitno-Czerwono-Błekitna to wspólnota pielgrzymów formowana w duchu św. Augustyna i prowadzona przez kapłanów i braci z Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich.
Charakterystyka grupy: Grupa Kanonicka to wspólnota pielgrzymów formowana w duchu św. Augustyna i prowadzona przez kapłanów i braci z Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich. W grupie pielgrzymują pątnicy z całej Polski, którzy terytorialnie, duchowo, intelektualnie lub uczuciowo związani są z Zakonem Kanoników Regularnych. Grupa otwarta jest na każdego człowieka dobrej woli, w każdym wieku, który pragnie tworzyć w grupie kanonickiej "Jedno serca i jedną duszę skierowaną ku Bogu" w myśl św. Augustyna.

W 2007 roku Grupa Kanonicka została wybrana przez zespół Strefy www.przeznaczeni.pl  Strefa pomaga osobom szukającym miłości swojego życia. Skupia młodych ludzi, którzy pragną swoje przyszłe małżeństwo budować na wartościach chrześcijańskich. Grupa Kanonicka realizuje nową misją wyrażoną słowami Jana Pawła II
Chcemy tworzyć świat pełen szczęśliwych małżeństw i rodzin zbudowanych na dojrzałej miłości ludzkiej i na Bogu, który sam jest Miłością.

Kontakt:
e-mail: kanonicy@gmail.com

Pomarańczowa

Ks. Piotr Kępa

Grupa prowadzona przez Księży Salezjanów. Skupia głównie parafian Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie. Patronem jest Św. Jan Bosko. To połączenie dawnych grup Złotej i Srebrno – biało – czarnej.
. Idą w niej pielgrzymi m.in. z Warszawy, Sokołowa Podlaskiego, Elbląga i Baranowa. "Janek, Janek Be, Janek Bosko - Ole!" to nasze zawołanie. Św. Jan Bosko, założyciel Salezjanów, powiedział "róbcie wszystko byle byście nie grzeszyli" (wbrew temu co sądzą niektórzy, nie powiedział "róbta co chceta"). Wzięliśmy sobie te słowa do serca - i w czasie pielgrzymowania robimy wszystko: modlimy się, śpiewamy, gramy, słuchamy konferencji, hałasujemy i wyciszamy, jest także czas dla brata i siostry. W takiej rodzinnej atmosferze 262 kilometry (pielgrzymkowe) to wspaniała trasa. Nie damy nikomu zginąć z głodu, zamarznąć przed stodołą, zaopiekujemy się sierotkami, nie damy się martwić, poniesiemy "na barana", opatrzymy rany cielesne. Przed Częstochową grupa frekwencyjnie się wzmacnia (nasi znajomi, rodziny, dawni pielgrzymi znów nie wytrzymali w domach - mówią, że nogi same niosą).

 

 

Jeśli chciałbyś dodać jakieś informacje o swojej grupie, napisz do nas e-mail, a zaktualizujemy opis. Adres znajdziesz w dziale -->kontakt


[ Informacje |słowo | multimedia | księga gości | forum | historia WPP | historia17-tek | regulamin | opis grup ]
[ konferencje | rozważania | foto | filmy | dzwięki | linki | baza adresów e-mail | kontakt ]
© MichałBedyński
Strona istnieje od lipca 2002 wywoływano nas już razy